AVR-1Z090610SR12KT
DigiKey Part Number
535-AVR-1Z090610SR12KTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AVR-1Z090610SR12KTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AVR-1Z090610SR12KTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-1Z090610SR12KT
Description
FIXED IND 120NH 84A 0.12 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Molded Inductor 84 A 0.12mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
90A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.12mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
800 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.370" L x 0.244" W (9.40mm x 6.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.398" (10.10mm)