ATFC-0402-1N1B-T
DigiKey Part Number
535-10352-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-10352-1-ND - Cut Tape (CT)
535-10352-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0402-1N1B-T
Description
FIXED IND 1.1NH 700MA 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 nH Unshielded Thin Film Inductor 700 mA 150mOhm Max 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
ATFC-0402-1N1B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-45°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)