ATFC-0201-2N0B-T
DigiKey Part Number
535-10324-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0201-2N0B-T
Description
FIXED IND 2NH 200MA 700 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 nH Unshielded Thin Film Inductor 200 mA 700mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
ATFC-0201-2N0B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
700mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
8GHz
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)