ATFC-0201-1N4B-T
DigiKey Part Number
535-10318-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATFC-0201-1N4B-T
Description
FIXED IND 1.4NH 250MA 450 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.4 nH Unshielded Thin Film Inductor 250 mA 450mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATFC-0201-1N4B-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9GHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)