ASVDV-50.000MHZ-LC-T
DigiKey Part Number
535-ASVDV-50.000MHZ-LC-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASVDV-50.000MHZ-LC-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASVDV-50.000MHZ-LC-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASVDV-50.000MHZ-LC-T
Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ASVDV-50.000MHZ-LC-T Models
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
6mA
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)