AST3TDA53TACJ2-38.8800MHZ
DigiKey Part Number
535-AST3TDA53TACJ2-38.8800MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AST3TDA53TACJ2-38.8800MHZ
Description
XTAL OSC TCXO 38.88 MHZ HCMOS SM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.88 MHz TCXO CMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
AST3TDA53TACJ2-38.8800MHZ Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±280ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)
10mA
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)