ASPIAIG-F4030-1R0M-T
DigiKey Part Number
535-ASPIAIG-F4030-1R0M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPIAIG-F4030-1R0M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPIAIG-F4030-1R0M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPIAIG-F4030-1R0M-T
Description
FIXED IND 1UH 11A 10.1 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 11 A 10.1mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
10.1mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Supplier Device Package
4030
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.2A