ASPI-8030LR-1R0M-T
DigiKey Part Number
535-ASPI-8030LR-1R0M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ASPI-8030LR-1R0M-TCT-ND - Cut Tape (CT)
535-ASPI-8030LR-1R0M-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASPI-8030LR-1R0M-T
Description
FIXED IND 1UH 16A 6.49 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 16 A 6.49mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
ASPI-8030LR-1R0M-T Models
Category
Current - Saturation (Isat)
14.8A
DC Resistance (DCR)
6.49mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.339" L x 0.323" W (8.60mm x 8.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)