ASG2-P-X-A-500.000MHZ
DigiKey Part Number
535-ASG2-P-X-A-500.000MHZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASG2-P-X-A-500.000MHZ
Description
XTAL OSC XO 500.0000MHZ LVPECL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 MHz XO (Standard) LVPECL Oscillator 3.3V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASG2-P-X-A-500.000MHZ Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±35ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
65mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
6-SMD (2.5x2)
Frequency
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)