AOTA-B252010S3R3MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B252010S3R3MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B252010S3R3MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B252010S3R3MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B252010S3R3MT
Description
FIXED IND 3.3UH 1.9A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 1.9 A 110mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)