AOTA-B252008S4R7MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B252008S4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B252008S4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B252008S4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B252008S4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 180 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1.8 A 180mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
180mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.75A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)