AOTA-B201612Q4R7MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201612Q4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201612Q4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201612Q4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201612Q4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 1A 378 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 1 A 378mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
378mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)