AOTA-B201610SR68MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B201610SR68MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B201610SR68MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B201610SR68MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B201610SR68MT
Description
FIXED IND 680NH 3.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 nH Shielded Molded Inductor 3.5 A 35mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
68MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0806
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)