AOTA-B160808S2R2MT
DigiKey Part Number
535-AOTA-B160808S2R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AOTA-B160808S2R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AOTA-B160808S2R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOTA-B160808S2R2MT
Description
FIXED IND 2.2UH 1A 290 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 1 A 290mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)