AOCJY-20.000MHZ-E
DigiKey Part Number
535-10096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOCJY-20.000MHZ-E
Description
XTAL OSC VCOCXO 20.0000MHZ CMOS
Detailed Description
20 MHz VCOCXO CMOS Oscillator 3.3V Standby (Power Down) 6-SMD, No Lead, 5 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AOCJY-20.000MHZ-E Models
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±10ppb
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead, 5 Leads
Type
Size / Dimension
1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)