AMXLA-Q1040-680M-T
DigiKey Part Number
535-AMXLA-Q1040-680M-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMXLA-Q1040-680M-T
Description
FIXED IND 68UH 3A 240 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Molded Inductor 3 A 240mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.8A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)