AMELH5020S-1R0MT
DigiKey Part Number
535-AMELH5020S-1R0MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMELH5020S-1R0MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMELH5020S-1R0MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMELH5020S-1R0MT
Description
FIXED IND 1 UH 16A 8.7MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 15 A 8.7mOhm Max Nonstandard
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
16A
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
8.7mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)