AMELH4025S-4R7MT
DigiKey Part Number
535-AMELH4025S-4R7MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMELH4025S-4R7MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMELH4025S-4R7MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMELH4025S-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 6A 36.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 6 A 36.3mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
36.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)