AMDLA4020Q-1R5MT
DigiKey Part Number
535-AMDLA4020Q-1R5MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLA4020Q-1R5MTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLA4020Q-1R5MT
Description
FIXED IND 1.5UH 4A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 4 A 26mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AMDLA4020Q-1R5MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)