AMDLA3020S-1R0MT
DigiKey Part Number
535-AMDLA3020S-1R0MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLA3020S-1R0MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLA3020S-1R0MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLA3020S-1R0MT
Description
FIXED IND 1UH 5A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 5 A 30mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AMDLA3020S-1R0MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8A
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Size / Dimension
0.134" L x 0.118" W (3.40mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)