AMDLA1707S-100MT
DigiKey Part Number
535-AMDLA1707S-100MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
535-AMDLA1707S-100MTCT-ND - Cut Tape (CT)
535-AMDLA1707S-100MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMDLA1707S-100MT
Description
FIXED IND 10UH 21A 10.6 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 21 A 10.6mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMDLA1707S-100MT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
22A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10.6mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.701" L x 0.665" W (17.80mm x 16.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)