AMCA72-2R470G-S1F-T4
DigiKey Part Number
535-14108-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14108-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14108-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMCA72-2R470G-S1F-T4
Description
RF ANT 2.4GHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, WLAN Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMCA72-2R470G-S1F-T4 Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gain
2.7dBi
Part Status
Active
Power - Max
3 W
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Frequency Range
2.37GHz ~ 2.57GHz