AMCA52-2R710G-S1F-T
DigiKey Part Number
535-12391-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMCA52-2R710G-S1F-T
Description
RF ANT 2.7GHZ CHIP SOLDER SMD
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA WiMax™, WLAN Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMCA52-2R710G-S1F-T Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gain
2.5dBi
Part Status
Obsolete
Power - Max
3 W
RF Family/Standard
WiFi
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.7GHz
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Frequency Range
2.61GHz ~ 2.81GHz