AMCA31-2R450G-S1F-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Abracon LLC
In Stock: 13 735
Datasheet
RF ANTENNA Bluetooth, WLAN Chip Solder Surface Mount
Abracon: Who We Are Today
AMCA31-2R450G-S1F-T
DigiKey Part Number
535-12386-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMCA31-2R450G-S1F-T
Description
RF ANT 2.4GHZ CHIP SOLDER SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Gain
0.5dBi
Part Status
Obsolete
Power - Max
3 W
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Termination
Solder
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency Range
2.405GHz ~ 2.495GHz