AMCA31-101-2R450G-S1F-T3
DigiKey Part Number
535-14515-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-14515-1-ND - Cut Tape (CT)
535-14515-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMCA31-101-2R450G-S1F-T3
Description
RF ANT 2.45GHZ CHIP SOLDER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi Chip Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AMCA31-101-2R450G-S1F-T3 Models
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Abracon LLC
VSWR
2
Series
Gain
0.5dBi
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
3 W
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
Bluetooth, WiFi
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Frequency (Center/Band)
2.45GHz