AIML-0603-1R0K-T
DigiKey Part Number
535-11591-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-11591-1-ND - Cut Tape (CT)
535-11591-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIML-0603-1R0K-T
Description
FIXED IND 1UH 25MA 600 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 25 mA 600mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
AIML-0603-1R0K-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
600mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 10MHz
Series
Frequency - Self Resonant
125MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)