AIML-0603-120K-T
DigiKey Part Number
535-11588-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-11588-1-ND - Cut Tape (CT)
535-11588-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AIML-0603-120K-T
Description
FIXED IND 12UH 3MA 2.75 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Multilayer Inductor 3 mA 2.75Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AIML-0603-120K-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.75Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 2MHz
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)