AHCR-S04R0SA127Q
DigiKey Part Number
535-AHCR-S04R0SA127Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHCR-S04R0SA127Q
Description
CAP LITHIUM HYBRID 120F 4V
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Radial, Can 200mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
4 V
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C