ADCR-X02R7SA705QT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4 736
Datasheet
7 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 90mOhm
Abracon EDLC 2.7V Radial Supercapacitors
ADCR-X02R7SA705QT
DigiKey Part Number
535-ADCR-X02R7SA705QTTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-X02R7SA705QT
Description
CAP 7F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm
Packaging
Tape & Box (TB)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
7 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C