ADCR-E02R7SB505MB
DigiKey Part Number
535-ADCR-E02R7SB505MB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCR-E02R7SB505MB
Description
CAPACITOR 5F 2.7V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 60mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
5 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C