ADCN-T02R7SA127Q
DigiKey Part Number
535-ADCN-T02R7SA127Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-T02R7SA127Q
Description
CAP 120F 3V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 10.5mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.5mOhm
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C