ADCN-S03R0SA407Q
DigiKey Part Number
535-ADCN-S03R0SA407Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-S03R0SA407Q
Description
CAP 400F 3V THROUGH HOLE
Detailed Description
400 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 4.7mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.7mOhm
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
400 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C