ADCN-S03R0SA257M
DigiKey Part Number
535-ADCN-S03R0SA257M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-S03R0SA257M
Description
CAP 250F 2.7V THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 7.7mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
7.7mOhm
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
250 F
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.283" (58.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C