ADCN-S03R0SA227Q
DigiKey Part Number
535-ADCN-S03R0SA227Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-S03R0SA227Q
Description
CAP 220F 3V THROUGH HOLE
Detailed Description
220 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 8.4mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.4mOhm
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
220 F
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C