ADCN-S03R0SA127M
DigiKey Part Number
535-ADCN-S03R0SA127M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCN-S03R0SA127M
Description
CAPACITOR 120F 20% 3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 10.5mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.5mOhm
Manufacturer
Abracon LLC
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
120 F
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.087" (53.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C