ADCM-S05R5SA473WB
DigiKey Part Number
535-ADCM-S05R5SA473WB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADCM-S05R5SA473WB
Description
CAPACITOR 0.047F 5.5V TH
Detailed Description
47 mF (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 2.1Ohm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.1Ohm @ 1kHz
Lead Spacing
0.268" (6.80mm)
Capacitance
47 mF
Size / Dimension
0.413" L x 0.217" W (10.50mm x 5.50mm)
Tolerance
0% , 40%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C