ACAR3005-S824
Abracon: Who We Are Today
ACAR3005-S824
DigiKey Part Number
535-ACAR3005-S824TR-ND - Tape & Reel (TR)
535-ACAR3005-S824CT-ND - Cut Tape (CT)
535-ACAR3005-S824DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACAR3005-S824
Description
2G/3G/GSM CERAMIC CHIP ANT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA 2G, 3G, DCS, GSM, PCS, UMTS Chip Solder Surface Mount
EDA/CAD Models
ACAR3005-S824 Models
Category
Antenna Type
Chip
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
2
Series
VSWR
3
Digi-Reel®
Gain
-0.18dBi, 0.1dBi, 0.55dBi, 0.77dBi, 1.78dBi, 2.08dBi, 2.12dBi, 2.7dBi, 3.03dBi, 3.12dBi
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
Cellular
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.197" (5.00mm)
Frequency (Center/Band)
892MHz, 1.94GHz
Applications
2G, 3G, DCS, GSM, PCS, UMTS
Frequency Range
824MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz