ABLS-11.0592MHZ-K4T
DigiKey Part Number
535-9941-2-ND - Tape & Reel (TR)
535-9941-1-ND - Cut Tape (CT)
535-9941-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS-11.0592MHZ-K4T
Description
CRYSTAL 11.0592MHZ 18PF SMD
Detailed Description
11.0592 MHz ±30ppm Crystal 18pF 50 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ABLS-11.0592MHZ-K4T Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Frequency
11.0592 MHz
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)