ABL-18.432MHZ-B1U
DigiKey Part Number
535-ABL-18.432MHZ-B1U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL-18.432MHZ-B1U
Description
CRYSTAL 18.4320MHZ 18PF T/H
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.432 MHz ±10ppm Crystal 18pF 40 Ohms HC-49/US
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
18.432 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)