ABAR1504-S2450
DigiKey Part Number
535-ABAR1504-S2450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABAR1504-S2450
Description
RF ANT 2.45GHZ PATCH
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Bluetooth, Wi-Fi, Zigbee™ Flat Patch I-PEX Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABAR1504-S2450 Models
Category
Antenna Type
Flat Patch
Manufacturer
Abracon LLC
Number of Bands
1
Series
VSWR
Packaging
Bulk
Gain
1.52dBi, 2.28dBi, 1.89dBi
Part Status
Active
Features
Cable - 250mm
RF Family/Standard
802.15.4, Bluetooth, WiFi
Termination
I-PEX
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
2.45GHz
Height (Max)
0.031" (0.80mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.484GHz