S-85S0PD23-I8T1U
DigiKey Part Number
1662-S-85S0PD23-I8T1UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-85S0PD23-I8T1U
Description
IC REG BUCK 2.3V 50MA SNT-8A
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.3V 1 Output 50mA 8-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Input (Min)
2.2V
Mfr
Voltage - Input (Max)
5.5V
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)