S-814A33AMC-BCXT2G
DigiKey Part Number
S-814A33AMC-BCXT2G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-814A33AMC-BCXT2G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 110MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 110mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
500 nA
Series
Current - Supply (Max)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
45dB (100Hz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.44V @ 60mA