S-1335C29-A4T2U3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S-1335C29-A4T2U3 |
Description | IC REG LIN 2.9V 150MA HSNT-4-B |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA HSNT-4-B |
Series | Current - Supply (Max) 54 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Overcurrent, Soft-Start |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-SMD, Flat Leads Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V | Supplier Device Package HSNT-4-B |
Voltage Dropout (Max) 0.103V @ 100mA | Base Product Number |