S-1333C35-A4T2U3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA HSNT-4-B
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1333C35-A4T2U3
DigiKey Part Number
S-1333C35-A4T2U3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1333C35-A4T2U3
Description
IC REG LIN 3.5V 300MA HSNT-4-B
Detailed Description
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
38 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Supplier Device Package
HSNT-4-B
Voltage - Output (Max)
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 100mA