S-1206B28-M3T1U
DigiKey Part Number
1662-2913-2-ND - Tape & Reel (TR)
1662-2913-1-ND - Cut Tape (CT)
1662-2913-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1206B28-M3T1U
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.36V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
1.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V