S-1122B15MC-L8ATFU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1122B15MC-L8ATFU
DigiKey Part Number
S-1122B15MC-L8ATFU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1122B15MC-L8ATFU
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 100mA