S-1121B46MC-N3FTFG
DigiKey Part Number
S-1121B46MC-N3FTFG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1121B46MC-N3FTFG
Description
IC REG LINEAR 4.6V 150MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Series
Current - Supply (Max)
65 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.6V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 100mA