S-1112B28PI-L6NTFU
DigiKey Part Number
1662-1230-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1112B28PI-L6NTFU
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SNT-6A
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SNT-6A
PSRR
80dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SNT-6A
Voltage Dropout (Max)
0.26V @ 100mA