S-1112B19MC-L6ETFU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
S-1112B19MC-L6ETFU
DigiKey Part Number
S-1112B19MC-L6ETFU-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S-1112B19MC-L6ETFU
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA SOT23-5
Detailed Description
PSRR
80dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.9V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 100mA