V48SC12007NRFA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 7.5A 36V - 75V Input
V48SC12007NRFA
DigiKey Part Number
941-1600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V48SC12007NRFA
Description
DC DC CONVERTER 12V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
90 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.37" H (33.0mm x 22.9mm x 9.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
7.5A